Załóż krawat, popraw muszkę.

Czasem denerwują nas nakazy i zakazy, ograniczają normy i przepisy, usztywniają zasady i reguły. Ale..spróbujmy bez nich żyć! Wyobraźmy sobie choć jeden dzień, w którym wszystko jest dozwolone i nic nie jest zabronione. Byłby to zapewne najgorszy dzień w dziejach ludzkości. Kultury osobistej uczymy się przez całe życie, to wynik ciągłej pracy nad sobą - mówią Aleksandra i Małgorzata, specjalistki od etykiety Krawat i Muszka

Tak zaczyna się nasza rozmowa. Dziewczyny prowadzą warsztaty min. o autoprezentacji, etykiecie w biznesie i savoir-­vivre w życiu towarzyskim. Motywują i doradzają w kreowaniu wizerunku. Kultura osobista to dla mnie ważny aspekt naszej obyczajowości. Pomimo poluźnienia się stosunków społecznych dalej istnieje potrzeba zachowania się według zasad, które pomagają budować relacje oparte na wzajemnym szacunku. Kiedy dziewczyny napisały do mnie w sprawie nowego projektu, chętnie zadałam im kilka pytań na temat ich działalności. Poznajcie dwie przyjaciółki, które kierując się wspólną pasją prowadzą ciekawy biznes.

Od lewej: Aleksandra Makles i Małgorzata Król
Powiedziecie czym dla Was jest kultura osobista?

Na całokształt kultury osobistej składa się wiele elementów, między innymi ogłada towarzyska, czyli umiejętność zachowania się w każdej sytuacji i w każdym towarzystwie. Kolejnym elementem jest wygląd zewnętrzny, czyli odpowiedni strój do okazji, dbałość o higienę osobistą, co składa się na ogólną schludność, która jest wyrazem szacunku do innych i do samego siebie. Najważniejszym jednak wyróżnikiem osoby kulturalnej jest jej stosunek do drugiego człowieka, czyli życzliwość wobec innych oraz okazywanie szacunku. 

Czyli jak moglibyśmy zdefiniować pojęcie savoir-vivre?

To uniwersalny język, który pomaga w komunikacji na polu zawodowym i prywatnym. Znajomość zasad etykiety zdecydowanie ułatwia nam życie. Z własnego doświadczenia wiemy ile korzyści niesie za sobą ta umiejętność.

Jakie tematy są popularne wśród kobiet, które do Was przychodzą?

Kobiety interesują kwestie zachowania w miejscu pracy, ale również niuanse związane z konkretnymi sytuacjami w których miały okazje się znaleźć. Na przykład precedencji oraz inicjowania uścisku dłoni. Także te związane z dobrymi manierami przy stole, różnice pomiędzy etykietą towarzyską a biznesową oraz dress code w godzinach pracy cieszą się popularnością.


Opowiedzcie o swoim pomyśle? Jak postał Krawat i Muszka?

Najpierw połączyła nas przyjaźń, a potem wspólna pasja. Pomysł narodził się po prostu z potrzeby. Same wielokrotnie miałyśmy wątpliwości jak zachować się w różnych sytuacjach zarówno biznesowych i towarzyskich. Zaczęłyśmy w różny sposób zgłębiać swoją wiedzę z zakresu etykiety, aż poczułyśmy się pewnie i komfortowo w sytuacjach wymagających obycia. W końcu przyszedł taki moment, że zechciałyśmy dzielić się zdobytą wiedzą z innymi. Cieszymy się widząc, że nasza idea promowania kulturalnego zachowania jest słuszna, że ludzie zaczynają dostrzegać jej wagę. Kolejne osoby chcą z nami współpracować co daje nam ogromną satysfakcję.

Czym się kierujecie w swojej pracy?

Naszą misja jest promowanie kulturalnego zachowania i motywowania do życia z pasją. Dostrzegłyśmy ogromną rolę dobrego wychowania w kontaktach nie tylko zawodowych, ale również towarzyskich. Pozytywne nastawienie i dobre maniery pomagają otwierać drzwi, których nie otwiera nawet najlepsza edukacja. 

Jakie macie plany na nowe projekty?

Każdy dzień dostarcza nam nowych pomysłów, pomagają nam one w rozpowszechnianiu naszej misji. Niesamowite jest to, że każdy nasz projekt spotyka się z ogromnym zainteresowaniem, które przekracza nasze oczekiwania i daje nam ogromna energię do dalszego działania. Utwierdza nas to w przekonaniu, że nasza misja jest potrzebna innym. Jednym z nich są nasze wyjazdy BE FIT LADY, czyli warsztaty weekendowe dla kobiet z dużą dawką motywacji, wiedzy z zakresu savoir-vivre i treningów pod okiem trenera personalnego. Planujemy niebawem również męską edycję.

Na podstawie własnych doświadczeń, co możecie powiedzieć dziewczynom, które chcą otworzyć własny biznes i prowadzić działalność gospodarczą?

W prowadzeniu działalności obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, a jeśli pojawiają się jakieś trudności, to zawsze traktujemy je jako nasze szanse. Najważniejszy jest innowacyjny pomysł, wiara we własne możliwości i determinacja. Na początku nigdy nie jest łatwo, ale wytrwałe dążenie do celu oraz pozytywne nastawienie stały się w naszym wypadku kluczem do sukcesu. I w załączeniu cytat motywujący :)Dziękuję za rozmowę :)

Dla Hey Ladies! Aleksandra Makles i Małgorzata Król

Więcej:
strona
facebook
instagram

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

Napisz :)

heyladiesblog[at]gmail.com

Twitter Updates

Meet The Author

:)