Kobiety w męskich zawodach, 4 video wywiady

 Na TVN Warszawa w programie „Witaj Warszawo”, pokazano serie wywiadów z kobietami pracującymi w zawodach kojarzonych głównie z mężczyznami. Warszawianki, jakie mamy okazję poznać to:

1. Beata Skiba- kontrolerka biletów
2. kpt. Agnieszka Sochan z Pułku Ochrony Obiektów Centralnych Instytucji Wojskowych
3. Beata Pawlicka- pilot (bo pilotka to taka kurtka ;) )
4. Ewa Misiun- kominiarz (bo kominiarka to z kolei czapka)

Panie mówią o tym jak im się pracuje z mężczyznami, jaki jest stosunek podwładnych, przełożonych czy klientów do nich, podczas wykonywaniu „męskiego” zawodu. Wszystkie zgodnie utrzymują (ku być może ogólnemu zaskoczeniu a już na pewno Pani reporter :P ), że nie ma żadnej różnicy podczas współpracy z kolegami, a reakcje osób np. na kobietę kontrolera czy kominiarza są różne, od sympatycznych po totalną ignorancję. Jednak przeważają, te pozytywne, no a praca jak każda inna może przysparzać pewnych niedogodności i być wymagająca.

Kobiety odpowiadają też na pytanie dlaczego zawód jest uznawany za męski. Beata Pawlicka (pilot), mówi, że jest to wynikiem uwarunkowań historycznych, kiedy zastosowane technologie były dość siermiężne, wymagały dużo poświęcenia, czasu, pracy i wytrzymałości. To znacznie utrudniało możliwość otrzymania licencji, natomiast teraz nowa generacja maszyn upodobniła je trochę do samochodów w sensie przystępności. Nie wie dokładnie jak reagują pasażerowie na dźwięk jej głosu przed startem, ale ma nadzieje, że się nie boją ;).

Ewa Miniun, która wykonuje zawód kominiarza jest jedyną kobietą w Warszawie i jedną z 6 w Polsce. Mówi, że kominiarstwo to zawód z dziada pradziada i cała jej rodzina trudni się tym fachem. Była więc to dla niej naturalna droga zawodowa. Często nazywana ‘kominiarką’ podpowiada za jaki guzik się złapać aby mieć pieniądze lub szczęście w miłości (dość praktyczna rada ;) ). Jako ‘rodzynka’ czuje się znakomicie i cały czas podziwia piękno miasta z perspektywy dachów Warszawy.

Z czasem będzie można zaobserwować coraz więcej pań w męskich a panów w damskich zawodach. Właśnie przez postęp technologiczny i dostęp do informacji może zaniknąć taki podział ról. Poza tym jak powiedziała Beata Skiba: „Kobieta odnajdzie się w każdym zawodzie:).

Hey Ladies! zaprasza do obejrzenia wszystkich czterech wywiadów.   0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

Napisz :)

heyladiesblog[at]gmail.com

Twitter Updates

Meet The Author

:)